W połowie września firma iXAR wraz z partnerem – Five Star -polskim producentem akumulatorów zorganizowały trasę promocyjną elektrycznego microcara wzdłuż wybrzeża – od Międzyzdrojów aż do Helu.

Projekt na produkcję taniego miejskiego „elektryka” jest jeszcze we wczesnej fazie, wciąż trwają testy i próby, a ten kilkudniowy wyjazd był jednym z elementów zbierania doświadczeń.

Podczas tego „tourné” po polskich letnich uzdrowiskach i kurortach ważny był odbiór ludzi a ich pochlebne reakcje na taki typ samochodu pokazują też, że jest zainteresowanie i potrzeba użytkowania ekologicznych pojazdów, również w takich miejscach.

W tej trasie testowane były specjalne akumulatory, które skutecznie zasilały polski prototyp. Podczas wrześniowego testu zasięg pojazdu z zamontowanym na dachu rowerem wynosił około 40 – 50 km. iXAR był ładowany głównie na dużych campingach zlokalizowanych wzdłuż trasy.

Paweł Dytko – niestety, jak się przekonaliśmy, w Polsce infrastruktura i rozwiązania do tego typu ładowań są jeszcze na niskim poziomie. Praktycznie nie ma dedykowanych miejsc i podłączeń 220V dla pojazdów, (a ten typ ładowania jest najtańszy), więc pokonywanie dużych odległości jest obecnie jeszcze dość mocno utrudnione.

Głównym celem naszej wyprawy było pokazanie auta w jak największej liczbie „letnisk”. Było ich w sumie dwanaście. Reklamowanie produktu, jaki wczasowicze mogliby wynająć, poruszać się i zwiedzać okolicę w trakcie urlop cieszyło się dużym zainteresowaniem. Widać ogromną popularność używania elektrycznych hulajnóg, skuterów, a także korzystania z elektrycznych pojazdów do przewozu większych grup. Widzimy więc potencjał także na tani wynajem ekologicznych microcarów, które nawet przy niewielkich zasięgach (docelowo planowany jest na około 100 km) mogą służyć do przemieszczania się i poznawania okolic.

Przed firmą kolejne miesiące wytężonych prac, poprawiania prototypu, budowania następnych egzemplarzy i przygotowania się do następnej trasy. Tym razem będzie to projekt „Wisła”. Podczas tej trasy będziemy promować iXARa i koncepcje elektrycznych microcarów w dużych aglomeracjach i ciekawych miejscowościach wzdłuż Wisły!